Jdi na obsah Jdi na menu
 


Thajské kořeni

Pokrmy po thajsku - suroviny na dosah

Protože má thajská kuchyně mnoho příznivců po celém světě, a také u nás, i v našich obchodech (zejména větších supermarketech) seženete většinu přísad, které užijete při přípravě. Stačí se podívat do regálů s asijskými specialitami, kde najdete vše od omáček, koření, sušených listů, apod.

Co vám nesmí chybět aneb vaříme thajské speciality

Thajská kuchyně se neobejde bez rýže (Khao)

Rýže je základ a Thajci si na správné přípravě dávají velmi záležet. Používá se mnoho druhů různé kvality. Za nejkvalitnější a neoblíbenější je bez debat považována jasmínová rýže, která co do chuti nemá konkurenci, je jemná, nasládlá a každý pokrm dochutí sama o sobě. Používá se i tzv. lepkavá rýže, ta se namáčí na 12 hodin před přípravou do vody, poté se nechá okapat a vaříme ji v navlhčené utěrce asi půl hodiny. Používá se třeba k přípravě sladkých thajských specialit (často s ovocem).

Thajské omáčky a dochucovače

Kokosové mléko (Nam kati)

V thajské kuchyni se používá kokosové mléko získávané z dužiny kokosových ořechů, proto má mléčně zakalenou barvu. Přidává se k masovým, rybím, zeleninovým i curry pokrmům a dodávám jim jemnou a lahodnou chuť. Z kokosové dužiny se lisuje také kokosový krém, ten užijete při přípravě thajských dezertů.

Rybí omáčka (Nam pla)

Slaná omáčka tmavé barvy je charakteristická typickou silnou rybí vůní a používá se v thajské kuchyni místo soli. Vyrábí se z ančoviček nebo krevet, a to dlouhým fermentováním na slunci. V kvalitní rybí omáčce by neměly být žádné další přísady. Po otevření je nutné ji skladovat zásadně v lednici.

Palmový cukr

Již podle názvu je zřejmé, odkud se cukr získává. Původně z palmýrské či datlové, v současné době z kokosové palmy. Seženeme jej v nádobkách nebo pevném skupenství, mívá světle zlatou až hnědou barvu. Palmový cukr má drolivou konzistenci a před přidáváním do pokrmů se musí rozpustit. Ve výjimečných případech se dá nahradit cukrem třtinovým.

Tamarind (Mak Kam Piak)

Jedná se o plody tamaryšku (tamarindu indického), jsou známy také po d názvem kyselé či indické datle. Luskovité plody téměř černé barvy, sladkokyselé chuti a s vysokou cukernatostí. Z plodů se získává dužina, ta dodává pokrmům na natrpklosti a ostrosti, přidává se zejména do thajského curry a dobře doplňuje pokrmy z ryb. Tamarind dostaneme v podobě pyré nebo v tuhém stavu, v tomto případě se před použitím musí rozmělnit nebo namočit.

Thajské kari pasty

To nejlepší pro thajská jídla. A sice velmi typické kari pasty, se kterými se setkáme téměř v každém receptu. Červená kari pasta obsahuje nejvíce chilli, je nejpálivější oproti žluté a zelené kari pastě. Muslimské kari zase voní po skořici, hřebíčku a muškátovém oříšku. Panang kari pasta je červená chilli pasta, do které jsou navíc přimíchány burské oříšky. Jungle kari je kari připravované bez kokosového mléka.

Limetový džus (Manao)

Tento džus se získává z malých tmavých limetek. Limety můžeme i celé hodit do mrazáku, přestože se jejich konzistence po rozmražení změní, kvalita získaného džusu k dochucení polévek a dalších thajských pokrmů zůstane zachována.

V příštím díle se podíváme na kořeny, bylinky a listy určené v thajské kuchyni k dochucování, zaměříme se na klasické thajské menu.

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Facebook

Kontakt

Mail listArchiv

Kalendář
<< červenec / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 198950
Měsíc: 1356
Den: 65